sitodruk

Czym jest sitodruk?

Mówiąc o technikach drukarskich, przede wszystkim skupiamy się na druku cyfrowym, który jest najpopularniejszy lub na druku offsetowym. Warto jednak mieć na uwadze, że poza owymi dwoma technikami wyróżniamy jeszcze sitodruk, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Czym zatem charakteryzuje się ten rodzaj druku?

Technologia

Jeżeli mielibyśmy posłużyć się słownikiem, najłatwiej byłoby powiedzieć, że sitodruk to nic innego, jak drukowanie za pomocą szablonu nałożonego na drobną siatkę tkaną, metalową lub też syntetyczną. Szablon ten oprawiony w ramę nazywamy matrycą. Proces drukowania polega tu na przetłoczeniu przez matrycę farby bezpośrednio na drukowaną powierzchnię.

Wielokrotne drukowanie

Jeżeli mielibyśmy wspomnieć o zaletach takiego druku, to wypadałoby podkreślić, że znakomicie sprawdza się on przy kilkukrotnym lub kilkunastokrotnym powieleniu jednego i tego samego projektu. Warto mieć na uwadze to, że ma on bardzo szerokie zastosowanie, a wykorzystuje się go w druku na papierze, tekturze, foliach, płytach z tworzyw sztucznych, metalach, przedmiotach uformowanych, płytach kompaktowych, płytach czołowych czy przyrządów kontrolnych.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *